Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Intel'den 3.5GHz'lik E8700

YazarMesaj
çağın
Admin
çağın

Erkek Mesaj Sayısı : 70
Başarı Sitemi : 0
Rep Gücü : 7

Intel'den 3.5GHz'lik E8700 Empty
MesajKonu: Intel'den 3.5GHz'lik E8700   Intel'den 3.5GHz'lik E8700 Icon_minitimePerş. Ocak 29, 2009 6:56 pm

Birkaç yıl önce yerini çok çekirdekli işlemcilerin düellosuna bırakan üreticiler arası "MHz Meydan Savaşları" yeni nesil üretim teknolojilerinin sağladığı nanometrik ilerlemeyle birlikte yeniden alevlenebilir. Hatırlanacağı üzere AMD, Athlon64 serisiyle birlikte sadece saat hızı arttırımının performans sıçraması yapmaya yetmeyeceğini, mikroişlemci mimarisinde izlenecek yol ve elde edilecek verimliliğin de son derece önemli olduğunu ortaya koymuş Intel de Netburst mimarisini temel alan işlemcilerinde hacimli üretim için 3.8GHz'in üzerine çıkmayarak, Core mimarisinin çalışmalarına ağırlık vermeye başlamıştı.

Intel'den 3.5GHz'lik E8700 Core2duo_e8700_dh_Fx57
Intel çift çekirdekli Core 2 Duo serisiyle 3.5GHz'e ulaştı

AMD'nin 45nm üretim teknolojisine geçiş yapması ve kullanıma sunduğu Phenom II X4 940 Black Edition modelinin sıvı azot gibi ekstrem soğutma çözümleriyle 6.5GHz seviyesine ulaşaması karşısında Core i7 işlemcilerle 7GHz için kolları sıvadığı konuşulan Intel henüz bu yönde somut bir adım atmış olmasa da firma masaüstü işlemcilerinde saat hızını yukarı çekmeye devam ediyor. 45nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Core 2 serisiyle çift çekirdekli en hızlı masaüstü işlemcilerine sahip olan firma, seriye yüksek saat hızına sahip yeni bir model daha eklemeye hazırlanıyor. Firma masaüstü için 3.5GHz'de çalışan çift çekirdekli yeni işlemcisini duyurmaya hazırlanıyor.
AMD'nin 45nm üretim teknolojisiyle hazırlamakta olan yüksek saat frekansına sahip çift ve üç çekirdekli Phenom II işlemcilerine karşı bir hamle olacağı da söylenen yeni işlemci, satışına geçtiğimiz Eylül ayında başlanan ve yine 3.5GHz'de çalışan Xeon X5270'nin masaüstü varyasyonu olarak ta değerlendirilebilir. Core 2 Duo E8700, yüksek saat hızı haricinde serinin diğer üyeleriyle ortak özellikleri paylaşmakta. FSB frekansı 1333MHz olan işlemci üzerinde 6MB büyüklüğünde seviye 2 bellek bulunuyor. Yüksek saat hızına rağmen 45nm üretim teknolojisinin değerli katkılarıyla ısıl güç tasarımı (TDP) 65 Watt olarak belirlenen işlemcinin çıkışıyla birlikte E8600'ün fiyatında indirime de gidilebilir.
http://caqin-online.yetkinforum.com

Intel'den 3.5GHz'lik E8700
1 sayfadaki 1 sayfası